ORDER OF AUSTRALIA AND IMPERIAL HONOURS

 

IMPERIAL HONOURS

1980

KEN TREGONNING (1936-41)MBEFor service to education.

 

 

ORDER OF AUSTRALIA

 

2015

DICK VINCENT (1937-41)

AO

For distinguished service to the beef cattle industry through leadership roles with state, national and international livestock organisations, and to thoroughbred horse breeding and racing.

 

 

GREG PARAMOR (1966-67)

AO

For distinguished service to the community through executive roles in a range of fields including breast cancer research, sport and the not-for-profit sector and to the real estate and property investment industries.

 

 

DANIEL McDANIEL (1981)

AM

For exceptional service as Commander Special Operations Command, Colonel Plans Headquarters Forces Command, and Deputy Commander International Security Assistance Force Special Operations Forces in Afghanistan.

 

2014

HENDY COWAN (1954-59)

AO

For distinguished service to the Parliament of Western Australia, to tertiary education, agriculture and regional development, and through significant contributions to cancer control organisations.

 

 

CARL VINE (1962-66) 

AO

For distinguished service to the performing arts as a composer, conductor, academic and artistic director, and to the support and mentoring of emerging performers.

 

 

HARRY PHILLIPS (1956-60)

AM

For significant service to education, particularly in the fields of politics and civics.

 

 

PETER WINTERTON (1960-69)

AM

For significant service to youth through a range of child protection roles, and to medicine.

 

 

NEIL DONALDSON (1949-53)

OAM

For service to Australian rules football in WA.

 

2013

PAUL DAVEY (1983-87)

OAM

For Service to Veterinary Science.

 

 

ROB BREEDEN (1942-44)

OAM

For service to conservation and the environment, and to the community.

 

 

RICHARD GOYDER (1974-77)

AO

For distinguished service to business through executive roles and through the promotion of corporate sponsorship of the arts and Indigenous programs, and to the community.

 

2011

ROSS ROGERS (1934-40)

OAM

For service to the community of the Kalgoorlie region.

 

 

BILL SHAW (1955-59)

OAM

For service to music through the Adelaide Male Voice Choir.

 

 

LYN OLIVER (1954-58)

AM

For service to medical physics in the field of radiation oncology, and through executive roles with the Australasian College of Physical Scientists and Engineers in Medicine, and to professional associations.

 

2010

GEOFFREY RILEY (1960-67)

AM

For service to medical education, particularly to rural and clinical practice, as an academic and administrator, and to professional organisations.

 

 

BOB DEVENISH (1952-59)

OAM

For service to inmates and their families as a chaplain, and to the community.

 

2009

RAY FITZGERALD (1959-65)

OAM

For service to the community through aged accommodation and care facilities and programs.

 

 

JOHN STACEY (1956-62)

OAM

For service to local government, and to the community of Coorow.

 

2008

DAVID GRAY (1954-62)

AM

For service to commerce and industry through leadership roles in peak organisations representing the business sector, and to the performing arts in Western Australia.

 

 

KEN COURT (1957-61)

AM

For service to business and commerce, particularly the development and promotion of international trade relations, to the manufacturing sector, and through executive roles with industry organisations.

 

 

JOHN BENNISON (1941)

AM

For service to business, particularly in the primary industry sector through the promotion and development of commercial opportunities for farmers, and to the arts.

 

2007

MICHAEL BEECH (1949-56)

OAM

For service to the community through a range of educational, church, service and sporting organisations.

 

 

BRUCE CAMPBELL (1945-51)

OAM

For service to sailing through a range of yachting organisations, to the preservation of military history, and to the real estate industry.

 

 

JOHN GARLAND (1945-50)

AM

For service to the real estate industry through a range of executive roles with professional organisations, to the development of international relationships with property sector representatives, and to the community of Perth.

 

 

TONY HOUSE (1945-51)

AM

For service to medicine, particularly in the fields of liver and kidney transplantations, to rural and remote health, and to education.

 

 

CLAYTON MANNERS (1961-65)

OAM

For service to the dairy industry, particularly through policy contributions to national dairy and agricultural organisations and as an advocate for dairy farmers.

 

2006

DAVID ROBERTS (1948-52)

OAM

For service to the livestock industry in Western Australia, to the Anglican Church, and to the community of Dandaragan through sporting, conservation and health organisations.

 

 

IAN BRANDENBURG (1947-51)

OAM

For service to primary industry, particularly through the Western Australian Farmers Federation and the Country Regional Councils Association, and to the community of the Lakes District.

 

 

ROLLY TASKER (1936-42)

AM

For service to sailing as a sail maker, yacht designer and builder, as a competitive yachtsman, and to maritime related cultural institutions.

 

2005

LLOYD CHRYSTAL (1947-50)

AM

For service to business and commerce, and to the community particularly through health care in Western Australia.

 

 

DAVID IRVINE (1956-64)

AO

For service to furthering Australian international interests and the development of trade links, particularly in negotiating a bilateral agreement with China for the supply of energy.

 

 

STEPHEN HODBY (1962-70)

OAM

For service through the provision of immediate medical assistance to victims of the bombings which occurred in Bali on 12 October 2002.

 

2004

JOHN FAWCETT (1946-48)

AM

For service to the community and to international relations over many years through humanitarian projects to improve health and living standards for people in Bali.

 

 

VICTOR MURRAY (1930-31)

OAM

For service to veterans through the Western Australian Division of the Royal Australian Air Force Association, and to the community.

 

 

SELWYN CORNISH (1952-59)

AM

For service to senior secondary education in the Australian Capital Territory through the development and maintenance of system wide policy and standards in relation to curriculum, assessment and moderation.

 

 

MICHAEL
FOULKES-TAYLOR 
(1947-48)

OAM

For service to local government and to the community of Murchison.

 

 

ROBERTS SEWELL (1960-63)

AM

For service to the Australian grain industry through a range of industry organisations, particularly the Grain Pool of Western Australia, and through international promotion and marketing activities.

 

2003

ANTHONY
EDNIE-BROWN 
(1946-54)

OAM

For service to the development of Perth as an architect, particularly through civic design and administration, and to the community.

 

 

RICHARD COURT (1960-63)

AC

For service to the Western Australian Parliament and to the community, particularly the Indigenous community, and in the areas of child health research and cultural heritage and to economic development through negotiating major resource projects including the export of gas to China furthering the interests of the nation as a whole.

 

 

BRYAN RADDEN (1946-48)

AM

For service to the academic and professional development of pathology, particularly in the field of maxillofacial and oral pathology.

 

2002

BARRY SANDERS (1947-51)

OAM

For service to the water industry, particularly through the Australian Water Association, and to tennis.

 

 

NEVILLE THOMAS (1937-42)

OAM

For service to people with disabilities in Western Australia through the Volunteer Fisheries Liaison Officer programme.

 

 

BOB NICHOLSON (1950-54)

AO

For service to the judiciary and to the law, to education, particularly in the area of university administration, and to the community.

 

 

JOHN COX (1945-46)

OAM

For service to the community of Bassendean, particularly through local government.

 

 

NOEL BARTON (1962-65)

AM

For service to the mathematical sciences, particularly as a researcher, and by fostering links between Australian industry and the mathematics community.

 

2001

TERRY CROMMELIN (1935-41)

OAM

For service to children with hearing disabilities through the establishment of the Speech and Hearing Centre for Children (WA) Inc at Glendalough.

 

 

JOHN NORMAN (1941-49)

AO

For service to dentistry and medicine as a maxillofacial surgeon, and to education.

 

 

TODD PEARSON (1989-94)

OAM

For service to sport as a gold medallist at the Sydney 2000 Olympic Games.

 

2000

BILL HASSELL (1951-60)

AM

For service to the Western Australian Parliament, to the promotion of business and commerce, and to the community, particularly through Anglicare.

 

 

PETER PANEGYRES (1951-55)

AM

For service to the law and to public administration as Crown Solicitor for Western Australia.

 

 

BARRY DURSTON (1953-57)

AM

For service to rowing as a competitor, manager, coach, referee and administrator.

 

1999

MILES CLARKE (1931-36)

AM

For service to the community, particularly through St John Ambulance.

 

1998

TERRY HOGAN (1952-56)

OAM

For service to the community, through the Anglican Church Perth diocesan trustees, the Anglican Deposit Fund board, and the Anglican Homes Inc. board.

 

 

DON WATTS (1946-50)

AM

For service to the advancement of science in the field of chemistry, to tertiary education, and to policy development in education.

 

 

MICHAEL McCALL (1946-51)

AM

For service to industry and to the community, particularly through the provision and development of health care in Western Australia.

 

1995

LEN FLETCHER (1938-40)

AM

In recognition of service to health administration.

 

1994

TREVOR EASTWOOD (1955-59)

AM

In recognition of service to business and industry as Managing Director of Wesfarmers and to the community.

 

1993

BRUCE BENNETT (1954-58)

AO

In recognition of service to education and to Australian literary studies.

 

 

PETER MITCHELL (1945-50)

AM

For service to the community, particularly to youth and in the area of stroke research.

 

1991

ROB HYDE (1948-52)

OAM

For service to the community and to local government.

 

1990

WILLIAM McCULLOUGH 
(1936-41)

AM

For Public Service

 

 

TONY BRAND (1942-48)

AM

In recognition of service to architecture, particularly in the field of planning.

 

1989

VICTOR REBIKOFF (1953-55)

OAM

For service to Migrants.

 

 

BRIAN LOTON (1941-46)

AC

For service to industry.

 

1988

ROBERT BECHER (1926-28)

AM

In recognition of service to industry, particularly in the field of industrial chemistry.

 

1986

WILLIAM WOODHEAD 
(1944-45)

OAM

For service to podiatry.

 

 

BOB GODFREY (1929-39)

AM

For service to medicine particularly in the field of paediatrics.

 

1984

JOHN LONGLEY (1953-63)

AM

For service to yachting, particularly as project manager and as a crew member of Australia II in the successful America's Cup Challenge 1983.

 

1983

ROBERT McMILLAN (1935-37)

AM

For Service to Australian Heritage and the Environment and Teaching.

 

 

MERVYN PARRY (1934-41)

AO

For service to architecture.

 

1982

MICHAEL BECHER (1918-20)

OAM

In recognition of service to surf life-saving.

 

1980

DAVID ANDERSON (1942-46)

AM

In recognition of service to the Royal Life Saving Society of WA.

 

1978

GEOFFREY MICHAEL (1938-39)

AO

For service to the RAAF.

 

1975

BYRON KAKULAS (1948-49)

AO

For distinguished service of a high degree in the field of medical research.

 

 

 

 

 

STAFF AWARDS

2011

GREG LUPTON OAMFor service to the community through a range of sporting, aged care and education organisations.